Najczęściej kupowane

Promocje

Kontakt

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o tapetach ściennych

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o tapetach ściennych

Opublikowano : 2018-05-08 14:01:00

Interesują Cię tapety ścienne? Myślisz o tapetowaniu? Oto 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o tapetach ściennych. 

1. Rozmiar rolki

Większość wzorów tapet dostępnych na polskim rynku mają 10 m długości i 53 cm szerokości. Oznacza to, że jedną rolką jesteśmy w stanie zakleić 5m2 ściany. Niektóre rolki mogą mieć szerokość 70 cm lub nawet 1 m. Ceny tapet są cenami za rolkę.

2. Rodzaje tapet

Tapety możemy podzielić na dwie kategorie: tapety papierowe oraz tapety winylowe. Tapety winylowe mogą być na podłożu papierowym lub flizelinowym. Na rynku dostępne są już też tapety papierowe na flizelinie. Są one bardzo ekologiczne i szalenie zdrowe szczególnie dla dzieci.

3. Pasowanie wzoru

Każdą tapetę ze wzorem należy spasować tak aby wzór, który na niej występuje się zgadzał i stworzył piękną całość. Tapety jednolite jak również pasy nie wymagają pasowania wzoru. 

4. Producenci tapet

Największymi producentami tapet ściennych są firmy niemieckie: AS Creation, Rasch, Marburg. Znane na rynku są też belgijskie GranDeco czy francuskie Casadeco.

5. Certyfikaty

Wszystkie tapety, które są dopuszczone do sprzedaży na rynku polskim mają odpowiednie certyfikaty poświadczające ich nieszkodliwość dla zdrowia jak również przydatność w budynkach użyteczności publicznej.

6. Dostępność kolekcji

Dane kolekcji tapet mają swoją określoną  żywotność. Najczęściej są one produkowane przez 3-4 lata od daty wypuszczenia kolekcji na rynek. Jeśli jakiś wzór okaże się hitem bardzo często jest wprowadzany do stałej kolekcji i możemy się nim cieszyć przez znacznie dłuższy okres.

7. Przepuszczalność tapet ściennych

Tapety ścienne bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Badania wskazują, że obecnie produkowane tapety mają o 80% lepszą przepuszczalność powietrza niż farby.