Najczęściej kupowane

Promocje

Kontakt

Jak usunąć starą tapetę ze ściany?

Jak usunąć starą tapetę ze ściany?

Opublikowano : 2018-02-01 10:58:45

Jak usunąć starą tapetę ze ściany? Czy przed położeniem nowej tapety należy usunąć starą? Czy można kleić nową tapetę na starą?

Te i inne pytania bardzo często zadają nam nasi klienci zanim jeszcze zdecydują się na zakup tapety. 

Jeśli chcemy uzyskać wymarzony efekt zawsze musimy zerwać starą tapetę przed położeniem nowej. Mimo, że często mamy pokusę aby tego nie robić. Jednak naklejenie nowej tapety na starą może skutkować odklejaniem się nowej. Może też zdarzyć się tak, że stara tapeta będzie prześwitywać przez nową. Szczególnie jeśli jest między nimi duży kontrast, gdy różnią się kolorem czy strukturą. 

Na szczęście jest to obecnie bardzo proste. Duża większość dostępnych na rynku wzorów tapet to tapety na flizelinie. Są to tapety jednowarstwowe, bardzo dobrze przepuszczające powietrze, które przy zrywaniu nie powinny się rozwarstwiać.

 

Co jeśli na ścianie pozostaną skrawki tapety, flizeliny lub papieru?

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić przy zdejmowaniu starej tapety to zerwanie wierzchniej warstwy. Może zdarzyć się tak, że będzie to jedyna warstwa i tapeta zejdzie całym brytem. Jeśli na ścianie zostaną jakieś fragmenty papieru lub flizeliny wystarczy przeważnie namoczenie ich ciepła wodą lub środkiem do usuwania tapet a następnie usunięcie za pomocą szpachelki. Tapety, których nie można usunąć pomimo kilkukrotnego namoczenia, należy podziurkować wałkiem z kolcami lub nożykiem, trzeba uważać aby nie uszkodzić ściany.  Jest to pomocne w przypadku tapet zmywalnych i odpornych na szorowanie.

 

Niektóre tapety rozwarstwiają się. Są to tapety winylowe na podłożu papierowym. Oznacza to, że warstwę zewnętrzną można usunąć na sucho, a na ścianie pozostaje tylko cienka warstwa papieru - podkład. Służy on za podłoże nowej tapety. Nową tapetę można przyklejać tylko, jeżeli podkład dobrze przylega do ściany. Aby to sprawdzić, należy w kilku miejscach namoczyć go wodą i odczekać 15 min. Jeżeli nie powstaną pęcherze, można kleić nową tapetę na ten podkład.

Jednak jeśli mamy taką możliwość lepiej jest zawsze usunąć starą tapetę przed położeniem nowej.

 

Jak zrywać tapety papierowe?

Przy zrywaniu tapet papierowych od razu powinniśmy namoczyć je letnią wodą lub płynem do usuwania tapet. Możemy wcześniej podziurkować je wałkiem z kolcami lub ponacinać nożykiem. Zaoszczędzimy w ten sposób dużo czasu. Tapety papierowe są najtrudniej usuwalnym rodzajem tapet.