Najczęściej kupowane

Promocje

Kontakt

Co to znaczy pasowanie wzoru na tapecie?

Co to znaczy pasowanie wzoru na tapecie?

Opublikowano : 2015-01-07 14:20:47

Pierwszy wpis z cyklu Praktyczne Porady ... Co to znaczy pasowanie wzoru  na tapecie? Czym różni się pasowanie proste od tego z przesunięciem? Czy tapety bez pasowania są lepsze? Jaki ma to wpływ na to, ile rolek tapety potrzebujemy? Jak wyliczyć ilość potrzebnych rolek? Sprawdź!

Przy wybieraniu tapety bardzo istotnym elementem jest 'pasowanie wzoru". Jest to jedna z najważniejszych cech, która należy brać pod uwagę kupując tapety. Pasowanie wzoru wpływa na to ile rolek tapety potrzebujemy aby wytapetować daną ścianę. Jest to niezbędny element aby wyliczyć to dokładnie.

 Tapety możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • Tapety bez pasowania wzoru
  • Tapety z pasowaniem wzoru prostym
  • Tapety z pasowaniem wzoru z przesunięciem

Tapety bez pasowania wzoru

Takie tapety nie wymagają żadnego pasowania wzoru. Przy klejeniu nie musisz martwić sie aby wzór kończący się na jednym pasku tapety pasował do wzoru na kolejnym pasku. Efekt jest taki, że przy klejeniu takiej tapety nie ma niepotrzebnego odpadu, który musimy spisać na straty. Co więcej, łatwiej jest taką tapetę pokleić samemu.

Kiedy rozwiniemy rolkę takiej tapety zauważymy, że jej wzór nie będzie ucięty na brzegu rolki.

Tapety bez pasowania wzoru to przede wszystkim:

  • pasy
  • jednolite tła
  • tapety ze strukturą
  • tapety z wzorem panelowym
  • niektóre tapety z wyraźnym wzorem

Tapety z prostym pasowaniem wzoru

Takie tapety mają wzory na ten samej wysokości. 

Jeśli pasowanie wynosi 11 cm ( tak jest w przypadku tej tapety w grochy) wtedy jeden pasek w stosunku do następnego musisz przesunąć o maksymalnie 11 cm. Czasami jest to mniej ale nigdy więcej! Wszystko zależy od wysokości Twojej mieszkania oraz od tego w jakim miejscu wzoru rozpoczyna się dana rolka tapety. Jednak nigdy nie będzie to więcej niż jest podane. 

Tapety z pasowaniem wzoru z przesunięciem.

Oznacza, że wzór na tapecie układa się w szachownicę. Jeśli spojrzymy na całą ścianę tapety zauważymy, że wzór układa się naprzemiennie. 

Mówiąc bardzo prosto. Musimy tak ułoćyć tapetę aby pół ornamentu z jednego paska połaczyło się z drugą połowką na następnym pasku.

Dobrze widać ten efekt na przykładzie tej czarnej tapety w ornament.

Pasowaniu wzoru w jej wypadku wynosi 64 cm. I o tyle cm należy przesunąć jeden pasek w stosunku do następnego.

Wiemy, wiemy... Wszystkie te tłumaczenia są dość skomplikowane i mało jasne. Najlepiej byłby to wytłumaczyć w praktyce, klejąc konkretne wzory tapet na ścianie.

Pasowanie wzoru wpływa na to ile rolek tapety potrzebujemy aby wytapetować daną ścianę.

Dlatego stworzyliśmy bardzo pomocne narzędzie - KALKULATOR TAPET, które całą tą skomplikowaną matematykę zrobi za Ciebie. Nasz kalkulator wyliczy ile rolek tapety potrzebujesz do swojego wnętrza.

Ty jedynie musisz wymierzyć ścianę lub ściany na których chcesz wykleić tapetę i wpisać te liczby w odpowiednie pola w naszym kalkulatorze.

I Voilà! Gotowe! Beż pomyłki, bez stresu. Kalkulator policzy wszystko za Ciebie :)

kalkulator tapet