Najczęściej kupowane

Promocje

Kontakt

Tapetowanie – Jakich błędów unikać ?

Tapetowanie – Jakich błędów unikać ?

Opublikowano : 2018-04-20 10:08:50

Przy obecnej jakości tapet ich kładzenie na ścianie stało się bardzo proste. Nie musimy już zatrudniać fachowca aby położyć kilka rolek tapety. Możemy to zrobić sami jednak pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, które musimy przestrzegać. 

 

Jakich błędów nie popełniać i czego kategorycznie unikać? Poniżej lista tych najważniejszych:

1. Nie wietrz ani nie ogrzewaj pomieszczenia, które tapetujesz.

Ważne jest aby tapetowanee pomieszczenie miało cały czas jednakową temperaturę. Dzięki temu klej będzie wysychał równomiernie i pozwoli nam to unikać ewentualnych bąbli na tapecie czy rozjeżdżania się złączeń.

2. Nigdy nie klej tapety „na zakładkę”.

Każdą tapetę zawsze kleimy na styk, brzeg do brzegu, nigdy na tzw „ zakładkę”.

3. Brak odpowiedniego przygotowania ściany pod tapetę.

Jeśli kleisz jasną lub bardzo jasną tapetę a do tego jeszcze dość cienką pamiętaj aby odpowiednio przygotować ścianę. Klejenie jasnej tapety na ciemną ścianę może zniekształcić jej kolor. Ciemny kolor spad tapety może się po prostu przez nią przebić. Jeśli przed klejeniem uzupełniasz jakieś ubytki na ścianie np. dziury po obrazach zawsze przemaluj je pod kolor ściany. Jeśli tego nie zrobisz ryzykujesz tym, że spod tapety będą widoczne plamy.

4. Brak zapasu przy suficie

Przy klejeniu tapety i cięciu pasków zawsze zostaw sobie kilka centymetrów zapasu. Jeśli okaże się, że ściany są lekko nierówne będziesz mieć bufor bezpieczeństwa. Lepiej jest odciąć kilka centymetrów przy suficie niż miałaby zostać tam dziura, którą szalenie ciężko będzie później zakryć.

5. Nigdy nie naciągaj tapety

Przy klejeniu tapety i dopasowywaniu paska do paska nigdy ich nie naciągaj. Tapety flizelinowe są lekko rozciągliwe. Jeśli przy klejeniu kiedy będą lekko mokre będziemy je naciągać aby dopasować łączeniu gdy wyschnął mogą się skurczyć. Jeśli pasek tapety na ścianie skurczy się choćby milimetr będzie to widoczne i każdy pasek będzie się odcinał od kolejnego.

6. Zawsze dobieraj wzór

Jeśli jest to konieczne zawsze rób dobieranie wzoru podczas tapetowania. Nigdy nie klej tapety „jak leci”,  nie zważając na wzór który na niej występuje.  Tak możesz postępować jedynie wtedy, gdy tapeta jest wyraźnie oznaczona jako taka bez dopasowywania wzoru.